Tuja szmaragd – opis rośliny, zakup sadzonek

Tuja szmaragd czyli żywotnik zachodni

Tuja szmaragd jest jednym najpopularniejszych krzewów iglastych. Można je spotkać w większości ogrodów. W naszym kraju tuje uprawia się jako rośliny ozdobne. Są to krzewy ozdobne łatwe w uprawie oraz niezwykle dekoracyjne. Do najczęściej spotykanych odmian tui zalicza się tuję szmaragd (żywotnik zachodni). Różnią się one między sobą barwą igieł, wysokością oraz pokrojem. Wszystkie jednak cechuje uniwersalność i dosyć prosta uprawa.

Tuja szmaragd

tuja szmaragd


Tuja szmaragd to roślina, którą Polacy chętnie sadzą w swoich ogrodach i na działkach. To elegancka roślina o niezwykłej, soczystej barwie igieł. Tuje szmaragdowe charakteryzują się przede wszystkim stożkowym kształtem oraz intensywnie zielonymi łuskami. Dzięki temu ożywiają nasze ogrody. Na początku uprawy, kiedy roślina jest jeszcze młoda pędy mają rdzawo-pomarańczowy kolor. W późniejszym okresie brązowieją. Co ciekawe tuje szmaragdowe nie zmieniają barwy łusek na zimę. Ta odmiana tui wytwarza również niewielką ilość małych szyszek, tak jak to ma miejsce w innych odmianach tych roślin.

Żywotnik zachodni – zakup roślin

Przy zakupie tui szmaragdowej powinno się zwrócić uwagę na wygląd krzewu. Roślina, która wygląda na zdrową, posiada soczyście zielone igły, z licznymi zielonymi odgałęzieniami to roślina, która prawdopodobnie będzie rosła prawidłowo. Roślina, która jest wysoka, ale „chuda” w przyszłości będzie wyglądać dosyć ubogo.

tuja szmaragd sadzonki

Żywotnik zachodni jest najpopularniejszym gatunkiem tuj, który występuje w mnogości odmian. Obecnie jest stosowany głównie w celach ozdobnych, jednak w przeszłości prymarnie wykorzystywany był w lecznictwie i po dziś dzień znajduje swe miejsce w medycynie naturalniej. Jest odmianą, która przy właściwej pielęgnacji potrafi osiągnąć nawet 20 metrów.

Żywotnik zachodni łatwo można rozmnożyć poprzez sadzonki. Aby tego dokonać należy przygotować tunele foliowe lub ciepłe inspekty. Naczynia do nasadzenia należy wypełnić piaskiem i torfem. Sadzonkę powinno się pobierać z głównego pędu w czasie spoczynku rośliny. Najlepiej, by miała długość około 10 cm. Ważne jest, by sadzonka posiadała kawałek starszego drewna. Sadzonki należy sadzić do specjalnie przygotowanego podłoża na głębokość około dwóch centymetrów. Przy hodowli sadzonek powinno się pilnować odpowiedniej wilgotności podłoża. Jako, że rozmnażanie rośliny jest procesem czasochłonnym i wymagającym wielu zabiegów pielęgnacyjnych czasem bardziej opłaca się zakupić sadzonkę w sklepie. Aby zaoszczędzić pieniądze warto wybierać rośliny z bryłą korzeniową, nie te dostępne w pojemnikach.


Opublikowano

w

przez

Tagi: